معاونت فرهنگی
معرفی واحد

 تشکل های اسلامی:

تشکل های اسلامی به عنوان یکی از مهمترین نهادهای دارای نقش اساسی فرهنگ سازی در دانشگاه هابه شمار می آیند که در حوزه های گوناگون علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی... ودر سطوح مختلف دانشگاهی، محلی، ملی و... بطور گسترده، فعالیت های خیرخواهانه، متعهدانه، منضبطانه و دارای ضریب تأثیر گذاری مستقیم و غیر مستقیم بر جامعه را عهده دارند.

این تشکل ها حاصل شکل گیری دغدغه هاو انسجام یابی این دغدغه ها در فضای جمعی از دانشگاهیان است که با همکاری و همراهی مسئولین دانشگاهی امکان حیات، تداوم و شکوفایی می یابد.

این در حالیست که عملکرد ایشان در نتیجه تلاش برای یافتن راهکارهای توسعه و تحول، با بهره گیری از اصول ملی و آموزه های سنتی لازم در جامعه و به عبارت دیگر هم آوا ساختن اصول درونی و بومی در کنار توسعه علمی و فنی در دانشگاه هاست که در این میان نقش مستقیم مسئولین و متولیان امر فرهنگ در دانشگاه و بالاخص اعضای محترم هیئت نظارت در هدایت، حمایت و پشتیبانی از این تشکل ها دارای اهمیت بسزائی است.

آیین نامه و دستورالعمل اجرایی فعالیت تشکل های اسلامی دانشگاهیان[1] بر اساس مصوبه چهارصد و چهل و هشتمین جلسه مورخ 9/6/1378 شورای عالی انقلاب فرهنگی با نظر به اصول عمومی و اختصاصی حاکم بر دانشگاه ها و به منظور توسعه و تشویق فعالیتها و حمایت از حقوق سیاسی و اجتماعی دانشگاهیان در چهارچوب قوانین موضوعه کشور تدوین گردیده است؛ این آئین نامه دارای فصولی متعدد می باشند که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فصل اول: کلیات و تعاریف (شامل دانشگاه، دانشگاهیان، تشکل اسلامی، اعضا و...)

فصل دوم: ساختار تشکل ها (شامل تعداد افراد، ویژگی های علمی، اعتقادی، سیاسی...، هیئت موسس، الزامات، شرح وظایف، شرح اختیارات و ...)

فصل سوم: هیئت نظارت بر تشکل ها (شامل ماهیت، ترکیب اعضا، شرح وظایف، حوزه اختیارات)

فصل چهارم: هیئت منصفه رسیدگی به تخلفات تشکل ها (شامل ماهیت، ترکیب اعضا، شرح وظایف، حوزه اختیارات)

دبیرخانه های زیر مجموعه این واحد عبارتند از:

1- دبیرخانه تشکل های اسلامی:

این دبیرخانه بر اساس چارت سازمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان زیرمجموعه مستقیم معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه در سال 1389 بطور رسمی آغاز بکار نمود.

2- دبیرخانه هیئت نظارت: متشکل از رئیس محترم دانشگاه، مسئول محترم دفتر نهاد مقام معظم رهبری، معاون محترم فرهنگی اجتماعی، نماینده محترم وزیر علوم در دانشگاه

3- هیئت منصفه رسیدگی به تخلفات تشکل ها

این هیأت بر اساس ماده 18 مندرج در دستورالعمل اجرایی آئین نامه، با ارائه گزارش تخلف توسط اعضای هیئت نظارت یا اعضای شورای فرهنگی یا طرح شکایت از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی شکل گرفته است. اعضای این هیئت متشکل از 5 عضو اصلی و یک عضو علی البدل و به ترتیب زیر توسط رئیس دانشگاه منصوب می شوند:

الف) یک نفر از اعضای شورای دانشگاه

ب) دو نفر از اعضای شورای تخصصی فرهنگی اجتماعی

ج‌) یک عضو هیئت علمی به انتخاب شورای فرهنگی

د‌) دو تن از دانشجویان آشنا به مسائل فرهنگی سیاسی به انتخاب شورای فرهنگی

تاریخ به روز رسانی:
1401/09/05
تعداد بازدید:
3513
معاونت فرهنگي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، كوچه سنگتراشها، كوي چهارسوقي ها،مادي خواجه عابد، دانشگاه هنر اصفهان، معاونت فرهنگي دانشگاه هنر اصفهان
031-36262681-36262682   031-36262683
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal