۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند
سرپرست دانشگاه هنر اصفهان در ديدار با معاون سياسي امنيتي استانداري:
درصدد ايجاد پارك صنايع خلّاق در اصفهان هستيم
درصدد ايجاد پارك صنايع خلاق در اصفهان هستيم
سرپرست و تعدادي از معاونان و مديران دانشگاه هنر اصفهان در ديدار با دكتر قاسمي معاون سياسي امنيتي استانداري اصفهان، به تبيين مشكلات و نيازهاي دانشگاه پرداختند. 
در اين ديدار، سرپرست دانشگاه هنر اصفهان به تشريح نقش و جايگاه اين دانشگاه در آموزش و كارآفريني رشته هاي مختلف هنري پرداخت و گفت: دانشگاه هنر اصفهان، علاوه بر مقاطع كارشناسي و ارشد، در مقطع دكتري در 6 رشته تحصيلي شامل مرمت اشيا، مرمت بناهاي تاريخي، شهرسازي، معماري، پژوهش هنر و باستان شناسي دانشجو مي پذيرد. دكتر رضا نصر اصفهاني با توضيح تعداد اعضاي هيات علمي، دانشجو و كاركنان دانشگاه، جايگاه و وضعيت علمي دانشگاه هنر اصفهان را در كشور، برجسته و ممتاز خواند و تاكيد كرد: با وجود استاداني با رتبه هاي مختلف علمي نيز وجود دانشجويان نخبه، سبب ساز اين جايگاه مهم است و به همين دليل، از اقصي نقاط كشور، اين دانشگاه را جهت تحصيل انتخاب مي كنند. حتي در نقل و انتقال و ميهماني هم، دانشگاه همواره چند برابر ظرفيت اعلام شده متقاضي دارد. او تاكيد كرد: استادان و دانش آموختگان اين دانشگاه، از جمله اساتيد و كارشناسان مبرز و برجسته در رشته هاي مختلف هنري در كشور هستند. 
او با اشاره به رشته هاي مهم دانشگاه هنر اصفهان افزود: اين رشته ها پتانسيل زيادي براي رشد دارد، زيرا اين رشته مي تواند پتانسيل بالاتري اشتغال زيادي ايجاد نمايد. سرپرست دانشگاه هنر اصفهان تاكيد كرد: همانگونه كه محور رشته هاي صنعتي در استان اصفهان دانشگاه صنعتي، محور علوم پايه دانشگاه اصفهان و محور پزشكي دانشگاه علوم پزشكي است، مدار و محور آموزش رشته هاي هنر در استان اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان است و البته نه فقط استان اصفهان، كه اين دانشگاه وظيفه علمي آموزش هنر را در مركز و جنوب كشور بر عهده دارد. 
او با اشاره به پتانسيل بالاي اشتغالزايي رشته هاي هنر گفت: اين رشته ها از مقطع كارشناسي توان بالايي براي اشتغال زايي دارد و مي تواند براي رشد اقتصادي شهر اصفهان بسيار سودمند باشد. در اينجا مسئله اقتصاد كوچك مقياس مطرح مي شود؛ اقتصادي كه كمك فراواني به توسعه پايدار شهر اصفهان خواهد كرد. دكتر نصر اصفهاني در تشريح تاثيرات اقتصاد كوچك مقياس، به بيان مثالهايي پرداخت و از جمله گفت: مثلا صادرات صنايع دستي از هند به ديگر كشورها، درآمد فراواني عايد اين كشور كرده است. اين كالايي است كه نه تحريم مي شود و نه به سرمايه گذاري كلان نياز دارد. سرپرست دانشگاه هنر اصفهان در ادامه به بيان برخي از ايده هاي در حال پيگيري براي توسعه و ارتقاي دانشگاه هنر و نيز ايجاد ارتباط محصولات هنري دانشجويان و بازار اشاره كرد و گفت: با رئيس محترم دانشگاه صنعتي مذاكراتي داشته ايم تا پارك فرهنگ و هنر كه فضاي بسيار خلاق دارد را ايجاد نمائيم. رشته هاي صنايع دستي بايد به روز شده، از حالت دكوري خارج گردد و در متن زندگي مردم قرار گيرد و اين امر، توسط شركتهاي دانش بنيان كه تكنولوژي هاي جديد را در كنار پيشينه اين محصولات قرار مي دهند قابل تحقق است. ايجاد پارك صنايع خلاق را در دستور كار داريم كه ارزش افزوده بالايي براي شهر و سرمايه گذاران در پي دارد. 
سرپرست دانشگاه هنر اصفهان در عين حال، مشكلات و موانع بزرگي چون نداشتن سايت متمركز، نداشتن فضاي خوابگاهي، پراكندگي دانشكده ها در سطح شهر اصفهان، محدوديت هاي شديد بودجه اي و مكاني را عواملي دانست كه باعث عدم تحقق برنامه ها و طرح هاي راهبردي، اقتصادي و توسعه كيفي دانشگاه شده و مي شود. 
دكتر نصر اصفهاني افزود: محدوديت هاي فضاي كالبدي دانشگاه بگونه اي است كه سرانه فضاي مفيد آموزشي دانشگاه حدود يك دهم فضاي استاندارد(فضاي استاندارد 12 متر مربع براي هر دانشجو) است. 
او تاكيد كرد: دانشكده ها، خوابگاهها و ساختمان هاي پژوهشي و اداري دانشگاه هنر هم اكنون در 24 نقطه شهر اصفهان پراكنده است كه اين پراكندگي، وظيفه خدمت رساني به دانشگاهيان را بسيار دشوار مي كند. در عين حال، بسياري از اين مكانها، ساختمان ها و خانه هاي تاريخي است كه از سوي ميراث فرهنگي در اختيار دانشگاه قرار گرفته و دانشگاه سالانه مبالغ زيادي براي نگهداري و مرمت اين بناها هزينه مي كند. 
دكتر نصر اصفهاني يكي از كمبودهاي اساسي مكاني دانشگاه را نداشتن خوابگاه دانست و تصريح كرد: دانشگاه همواره ناگزير به عقد قرارداد با پيمانكار بخش خصوصي بوده و اين امر، علاوه بر تحميل هزينه هاي بسيار بر دانشگاه، هزينه زيادي را بر دانشجو تحميل مي نمود. دانشگاه ناگزير به پرداخت يارانه بود و دانشجو نيز مي بايست بخشي از هزينه را پرداخت مي كرد كه هر سال با توجه به تورم و بالارفتن هزينه ها، افزايش قابل توجهي داشت. علاوه بر آن، عدم استاندارد بودن فضاي خوابگاهي به لحاظ سرانه فضا، نور، موارد ايمني، تراكم، عدم وجود فضاهاي اختصاصي و ... باعث شد رياست قبلي دانشگاه در صدد انتخاب راههاي جايگزين برآيد. 
سرپرست دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به بروز آتش سوزي در يكي از خوابگاههاي استيجاري دانشگاه در سال گذشته، افزود: عدم انطباق تعدادي از خوابگاههاي بخش خصوصي در اصفهان با استانداردهاي لازم، باعث شد شوراي نظارت بر خوابگاههاي غيردولتي اصفهان، مجوز تعداد زيادي از اين ساختمان ها را باطل كند. 
دكتر نصر اصفهاني در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به ابلاغيه وزارت علوم مبني بر ضرورت رعايت استانداردهاي لازم در كارگاههاي فني و هنري از جمله استاندارد HSE، وجود كارگاههاي غيراستاندارد در فضاهاي آموزشي دانشگاه را نيز يكي از معضلات مهم دانست و افزود: همه اين مسائل، دانشگاه را ناگزير به اتخاذ تصميمي اساسي نمود. بر اين اساس، با مجتمع صنعت آب و برق وابسته به وزارت نيرو و مستقر در بختياردشت توافقاتي صورت گرفت تا دانشگاه بتواند هم از فضاهاي استاندارد كارگاهي آن مجتمع، و هم از فضاهاي خوابگاهي مناسب آن استفاده نمايد. 
او تاكيد كرد: در عين حال، مديران دانشگاه دغدغه هاي مهمي در استقرار كارگاهها و خوابگاه داشته اند كه مهم ترين آن حل مسئله تردد و اياب و ذهاب آسان و بي دغدغه دانشجويان و استادان از آن فضا به دانشكده هاي مستقر در سطح شهر است و البته براي اين منظور نيازمند كمك و ياري مسئولين استان و شهر هستيم. 
سرپرست دانشگاه هنر اصفهان افزود: محدوديت هاي بودجه اي، تامين استانداردهاي كارگاهي و حل مشكلات خوابگاهي آنچنان ما را به خود مشغول كرده است كه پيگيري ايده هاي توسعه دانشگاه در درجه دوم اهميت قرار گرفته است. همچنين كاهش تخصيص بودجه دانشگاه در سال جاري به گونه اي است كه كفايت پرداخت اولويت هاي هزينه اي از جمله حقوق پرسنل دانشگاه را با مشكل مواجه كرده است. البته بنده هفته اي حداقل يك مرتبه براي حل مسائل به تهران مي روم و انشاءالله مشكلات با همراهي دانشگاهيان و كمك مسئولان حل خواهد شد. 
در اين جلسه، معاون سياسي امنيتي استاندار اصفهان با اشاره به سخنان سرپرست دانشگاه هنر اصفهان درباره پتانسيل رشته هاي هنر براي كمك به توسعه اصفهان گفت: فارغ التحصيلان دانشگاهي بايد وارد فضاهاي خلاقانه و نوآورانه و فضاي كار اشتراكي و استارتاپي شوند. آقاي قاسمي با اشاره به مشكلاتي كه دانشگاه هنر در سطح شهر اصفهان دارد، از مسئولان دانشگاه دعوت كرد در جلسه آينده كميسيون دانشجويي استانداري كه با حضور مسئولان مرتبط استاني برگزار مي شود، مسائل مهم دانشگاه از جمله اياب و ذهاب و تامين امنيت دانشجويان در مجتمع صنعت آب و برق را طرح نمايند تا نهادهاي استاني به دانشگاه هنر اصفهان مساعدت كنند.
 
تاریخ:
1398/06/23
تعداد بازدید:
619
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136248089 - 03136249836 - 03136249840 - 03136269972 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal