۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند
روساي دانشكده هاي معماري و شهرسازي، تجسمي و صنايع دستي پاسخ مي دهند:
كدام كارگاههاي دانشكده ها، به مجتمع صبا مي روند؟
كدام كارگاههاي دانشكده ها، به مجتمع صبا مي روند؟
رئيس دانشكده معماري و شهرسازي دانشگاه هنر اصفهان در رابطه با كارگاه هاي اين دانشكده عنوان داشت: از ابتدا اعتقاد بنده بر اين بود كه فضاي كارگاهي دانشگاه هنر استاندارد لازم را براي آموزش ندارد. در سال 94 ابلاغي از وزارت علوم آمد مبني بر اين كه لازم است HSE ( ايمني كار) در كارگاه ها رعايت شود. HSE حدود 400 آيتم دارد. در بررسي اين آيتم ها در كارگاه هاي دانشگاه هنر مشخص شد كه اكثر كارگاه هاي دانشگاه هنر فاقد اين استانداردها است. دكتر رامين مدني افزود: در طول دو سال مكان هاي زيادي در اصفهان مورد بررسي قرار گرفت اما هيچ كدام جوابگوي كار دانشگاه نبود تا به مجتمع صبا رسيديم. اين مجتمع كه از محيط كارگاهي مناسبي برخوردار بود هم زمان مشكل خوابگاهي دانشگاه را هم حل مي كرد. اين نكته شايان ذكر است كه سوله استانداردي كه بتوان در آن كارگاه داير كرد در مركز شهر پيدا نمي شود و اقتضاي اين فضا معمولا در حواشي شهر است.
رئيس دانشكده معماري و شهرسازي با بيان اين كه كارگاههاي فلز، چوب و حجم اين دانشكده به صبا منتقل شده اند، خاطرنشان كرد: در تلاش هستيم كارگاه رنگ هم در فضاي جديد اضافه كنيم. دكتر مدني درباره برنامه ريزي درسي كارگاهها و كلاسها هم گفت: مشكلي از لحاظ تداخل در برنامه درسي دانشجويان وجود نخواهد داشت. از ترم گذشته به اين موضوع فكر شد. راه‌حل اين موضوع به‌گونه‌اي طراحي شد كه كارگاه‌ها در دو يا سه روز در هفته متمركز شود و باقي كلاس‌ها در روزهاي ديگر. برنامه‌ريزي كلاس‌هاي درسي ترم جديد در ارديبهشت‌ماه انجام مي‌شود و دانشكده معماري و شهرسازي از همان موقع 2 برنامه تنظيم كرد؛ اولي مبتني بر ادامه حضور كارگاه‌ها در دانشكده و دومي بر اساس انتقال كارگاه‌ها. با اعضاي هيأت‌علمي و اساتيد حق‌التدريس هم هماهنگي‌هايي صورت گرفت تا در صورت انتقال كارگاه‌ها مشكلي ايجاد نشود. دكتر مدني پيرامون وضعيت فعلي كارگاه ها در مجتمع صبا در آستانه سال تحصيلي جديد هم گفت: انتقال دستگاه‌ها انجام شده و چيدمان بر اساس اصول HSE صورت گرفته است. طبيعي است كه كمبودهايي در ابتداي كار وجود داشته باشد اما تلاش ما بر رفع اين كمبودها خواهد بود. رئيس دانشكده معماري و شهرسازي فضاي جديد كارگاهي را فرصتي جديد دانست و اظهار داشت: تصور كنيد كارگاه چوبي كه در يك فضاي 30 متري است و ميلي‌متر به ميلي‌متر آن دستگاه‌هاي مختلف چينش شده است. ديگر كارگاه‌ها هم همين‌گونه بوده است. علاوه بر خطراتي وجود داشت امكان توسعه كارگاه‌ها هم از ما گرفته‌شده بود و نمي‌توانستيم از تكنولوژي روز دنيا استفاده كنيم. درنتيجه آموزش ما محدود مي‌شد و دانشجو پرورش نيافته فارغ‌التحصيل مي‌شد.
دانشكده هنرهاي تجسمي
رئيس دانشكده هنرهاي تجسمي درباره انتقال كارگاههاي اين دانشكده به مجتمع صنعت آب و برق (صبا)، اظهار داشت: 3 كارگاه از كارگاه هاي دانشكده هنرهاي تجسمي مثل چاپ دستي، نقاشي ديواري و حجم سازي از جمله كارگاه هايي بود كه از كيفيت مناسب برخوردار نبود. از سوي اساتيد دانشگاه هم بارها اعتراض هايي داشتيم و در تلاش بوديم كه در اولين فرصت اين مشكل را رفع كنيم. دكتر عمادي افزود: مثلا در كارگاه چاپ دستي كه در زيرزمين هم برگزار مي شد به خاطر استفاده از مواد شيميايي و سمي هميشه مخاطراتي داشتيم و احتمال اتفاقات جبران ناپذير وجود داشت. در كارگاه نقاشي و حجم سازي كه به صورت مشترك بود، مكان كارگاهي نامناسبي داشت و عملا دست استاد و دانشجو براي ارائه طرح درس بسته بود. او تاكيد كرد: در سالهاي اخير هم حساسيت هايي براي ايمني سازي كارگاه ها از سوي وزارت علوم وجود داشت. در بازديدهايي كه از سوي وزارت علوم انجام شد كارگاه هايي كه قبلا اشاره كردم جزو كارگاه هاي مخاطره آميز شناخته شدند و تصميم بر عدم استفاده از اين كارگاه ها شد كه البته يك ترم مهلت براي جابجايي كارگاه ها گرفته شد. رئيس دانشكده هنرهاي تجسمي افزود: برنامه ريزي براي كارگاه ها به نوعي است كه در يك روز دروس نظري و كارگاه در برنامه درسي دانشجوها نباشد. در موقعيت فعلي كارگاه ها شكل منسجم تري به خود گرفته اند، علاوه بر ارتقاي كيفي و كمي كارگاه براي دانشجويان، فضاهايي كه در دانشكده در اختيار كارگاه بود به فضاي آموزشي ما اضافه شده است. تلاش مي كنيم از اين فضاها در جهت بهبود فضاي آموزشي و امور رفاهي دانشكده استفاده كنيم چرا كه اين انتقال باعث مي شود بتوانيم به سرانه دانشجويي مناسب تري دست يابيم. او در پايان تاكيد كرد: از دانشكده هنرهاي تجسمي، كارگاه هاي چاپ دستي كارشناسي گروه ارتباط تصويري، چاپ دستي كارشناسي ارشد گروه نقاشي، حجم سازي كارشناسي گروه نقاشي و حجم و گرافيك كارشناسي گروه ارتباط تصويري به مجتمع صبا انتقال خواهد يافت.
دانشكده صنايع دستي
سرپرست دانشكده صنايع‌دستي با اشاره به انتقال كارگاههاي اين دانشكده به مجتمع صبا اظهار داشت: دانشگاه هنر در ساختمان‌هاي تاريخي فعاليت مي‌كند. با توجه به اين امر كارگاه‌هاي استانداردي در اين فضا موجود نيست. چون امكان دخل و تصرف در اين ساختمان‌ها وجود ندارد. با توجه به افزايش رشته‌هاي تحصيلي و دانشجويان بايد فضاي استاندارد كارگاهي ايجاد شود. در طول چند سال گذشته دغدغه دانشگاه بر حل مشكل كارگاه‌ها بوده و جستجوهاي زيادي هم انجام شد. آقاي براري با بيان اينكه از اين دانشكده، كارگاههاي سفال و چوب مربوط به رشته هاي هنر اسلامي و صنايع دستي، و كارگاه حجم سازي مربوط به رشته كتابت و نگارگري و رشته صنايع دستي به صبا منتقل مي شوند، افزود: در كارگاه‌ها قبلاً نهايتاً 8 تا 10 دانشجو شركت مي‌كردند. در كارگاه‌هايي مانند چوب و سفال هم حداقل استاندارد وجود نداشت و به شدت مشكل كمبود فضا وجود داشت. قبلاً 2 كارگاه سفال 60 تا 70 متر بود ولي در مجتمع صبا كارگاه سفال حدود 200 متر است. او درباره برنامه ريزي درسي دانشجويان در ترم جديد گفت: روزهايي كه دانشجو در كارگاه‌ها كلاس دارد در فضاي مركز شهر كلاس ندارد و در برنامه‌ريزي كاملاً اين موضوع مدنظر قرارگرفته و برنامه‌ريزي گروه‌هاي مختلف بر روي همين اساس است. سرپرست دانشكده صنايع‌دستي دانشگاه هنر اصفهان، درباره بهبود كيفيت آموزشي در دانشكده صنايع دستي تصريح كرد: هدف دانشكده صنايع‌دستي اين است كه دانشجو بتواند به راحتي و به ميزان مناسب در فضاي كارگاهي فعاليت داشته باشد. در فضاي قبلي به خاطر محدوديت‌ها و ادغام كارگاه‌ها اين مشكل وجود داشت كه دانشجو نمي‌توانست از فضاي كارگاه براي انجام تكاليف و بهبود مهارت‌هايش استفاده كند. نگاه دانشكده صنايع دستي اين است كه دانشجو بتواند در خارج از زمان كلاس از اين فضا استفاده كند و مي‌تواند باعث پيشرفت شود. در حال حاضر، فضايي كه در اختيار كارگاه هاي سفال و چوب قرار داده شده 3 برابر كارگاه‌هاي قبلي است.
تاریخ:
1398/06/17
تعداد بازدید:
1259
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136248089 - 03136249836 - 03136249840 - 03136269972 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal