۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
امور فرهنگي:
برگزاري آزمون و نشست قرآني ويژه كاركنان، در دانشگاه هنر اصفهان
برگزاري آزمون و نشست قرآني ويژه كاركنان، در دانشگاه هنر اصفهان
مديريت فرهنگي دانشگاه، با همكاري اداره كل اوقاف اصفهان و مديريت امور اداري دانشگاه در ماه مبارك رمضان با هدف تدبر و تفكر در كتاب آسماني آزمون قرآني تفسير سوره حجرات را به كاركنان دانشگاه اطلاع رساني كرد و در روز يكشنبه 2 تيرماه 1398 در دانشكده معماري اقدام به برگزاري آزمون و نشست ويژه اي با محوريت سوره حجرات با حضور دكتر رضواني از اساتيد با تجربه قرآني در اصفهان نمود .
دكتر رضواني در خصوص عظمت قرآن به سبك منبر قرآني و زيباييهاي سوره حجرات مطالب بسيار زيبا و دلنشيني را عنوان كردند و مهمترين وجه زيباي اين سوره را تقوا معرفي نمودند .
اگر مي خواهيم قرآن خوان باشيم ابتدا لازم است قرآن دان باشيم و خاصيت قرآن را پيدا كنيم . اگر انسان معرفت ، شناخت و فهمش بالا برود انتخاب و گزينه اش درست مي شود و پشيماني در پايان كار خود ندارد ، اگر قرآن را بفهميم مي توانيم همه ي جامعه را به سمت قرآن دعوت كنيم ولي متاسفانه در شناخت درست از قرآن خيلي عقب هستيم .
محور اصلي قرآن تقوا است كه در سوره حجرات به صورت پررنگ عنوان شده است منظور از تقوا اين است كه در سه زمينه ي جسم و عقل و روح از خود مراقبت كنيم .
در اين نشست تقوا در سه بخش معرفي شد و اينكه انسان لازم است براي موفقيت ، منطبق با اصول قرآني باشد چون نتيجه شناخت و منطبق بودن با قرآن باعث توليد و توزيع انرژي مثبت مي شود بخش اول تقوا مراقبت از جسم است و اينكه ما چقدر براي بهداشت جسم خود تلاش مي كنيم و بزرگترين بي تقوايي در اين بعد تنبلي و كم تحركي مي باشد امام سجاد (ع) فرمودند: كم تحركي و تنبلي بزرگترين بي تقوايي است زيرا تنبلي و بيكاري فساد ، اعتياد و بي بند و باري مي آورد . مردم جامعه اي كه دائم خوراك ناسالم و بدون ارزش غدايي مصرف كنند به بيماري هاي مختلف مبتلا مي شوند و اين خود از اثرات بي تقوايي مي باشد .
بخش بعدي تقوا عقل است تقوا به معني پرهيزگاري نيست بلكه پرهيزگاري نتيجه تقوا مي باشد . انسان قرآني در عمر و زمان خود اسراف نمي كند و از عقل خود دربه نحواحسن سپري نمودن زمان و لحظات عمر خود بسيار كوشا است . شرط اصلي تقوا رعايت اصول اخلاقي و حفظ ظاهر درست است و اينكه چطور مهارت ارتباطي درستي با افراد اطراف خود چه در خانه چه در بيرون خانه داشته باشم كه براساس اصول اخلاقي قرآن باشد آدم با تقوا سطح كيفي زندگي اش روز به روز ارتقا پيدا مي كند نه عدم ارتقا بخش بعدي كه زاويه قائمه وجود انسان است روح مي باشد و مراقبت از روح منطقه اصلي و حقيقي تقوا اهميت دادن به روح است و اينكه چطور نفس خود را كنترل و اينكه چطور در برابر سختي ها با تفكر و تعقل بتوانيم در برابر رفتارهاي بهانه گيرانه كودكمان وديگران برخورد كنيم
بهترين انسانها زاويه روحشان قوي مي باشد و مهارت حل مسئله را خوب فرا گرفته اند.
دكتر رضواني در پايان هدف اصلي قرآن را اخلاق معرفي كردند كه بخش اصلي سوره حجرات هم رعايت اصول اخلاقي مي باشد و حجرات را جمع حجره كه ظاهرش يعني اتاقك هاي مي باشد و اينكه در هرجايي و هر اتاقي هستيم ( چه اتاق خانه چه اتاق كار و ......) با خدا و حضرت محمد ( ص ) و ائمه معصومين ( عليهم السلام) ارتباط داشته باشيم و براساس اصول معرفي شده از آنان و اصول قرآني رفتار كنيم .
علاقمندان به اين نشست مي توانند فايل صوتي و تصويري مربوطه را از دفتر امور فرهنگي دريافت نمايند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1398/04/09
تعداد بازدید:
1331
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136248089 - 03136249836 - 03136249840 - 03136269972 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal