۱۳۹۹ دوشنبه ۵ خرداد
نشست «سي و سوم» و «سي و چهارم» از سلسله نشست هاي علمي-پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت، در دانشگاه هنر اصفهان برگزار گرديد
نشست سي و سوم تحت عنوان "اصول معماري شهر باستاني عيلامي ال اونتاش نپيرشا (چغازنبيل)" با سخنراني دكتر بهزاد مفيدي نصرآبادي (استاد گروه باستان شناسي شرق نزديك و زبان هاي باستاني دانشگاه گوتنبرگ شهر ماينز آلمان) در تاريخ نهم ارديبهشت ماه در سالن دكتر شيرازي برگزار گرديد و ايشان پيرامون كاوش هاي خود در محوطه چغازنبيل به صحبت پرداختند.
دكتر مفيدي در ابتدا ضمن توصيف نام «ال-اونتاش نپيرشا» به دوره ساخت آن اشاره نموده و از اطلاعات به دست آمده از كاوشات اين محوطه و اهميت اين اطلاعات در شناخت محوطه و بناي چغازنبيل سخن گفتند.
ايشان ضمن نمايش تصاوير مربوط به بناي چغازنبيل، به معرفي معماري و سه حصار پيرامون آن پرداختند و ساخت اين حصارها، نبود كاخ شاهي در داخل و اطراف معبد و نيز دسترسي به بالاترين طبقه معبد از طريق طبقات مختلف را دليلي بر اهميت بناهاي مذهبي نزد عيلاميان دانستند. ايشان در توضيح مراحل ساخت بنا، به اين نكات اشاره نمودند كه، در مرحله اول ساخت بنا، طبقه همكف و سپس پر كردن حياط مركزي از خاك و خشت انجام شده و پس از آن در مرحله بعد ساخت طبقه هاي فوقاني به طور جداگانه و از روي زمين، صورت گرفته است. ايشان در بخش ديگري از صحبت هاي خود به برج «نور-كيبرات يا برج عالم» در حصار دوم اشاره نمودند و به ارتباط اين برج با آغاز سال نو عيلامي كه تقريباً با آغاز سال نو شمسي همزمان است، اشاره كردند و ابراز داشتند كه اطلاعات بيشتر پيرامون معابد الحاق شده در حصار دوم، در كتب تأليف شده توسط ايشان، موجود مي باشد.
در پايان اين نشست دكتر مفيدي به سوالات حضار پاسخ گفتند و با اهداي هديه اي از آثار صنايع دستي دانشجويان دانشگاه هنر اصفهان، از ايشان تقدير به عمل آمد.
 
نشست سي و چهارم با محوريت شهر تاريخي شيراز و مرمت و استحكام بخشي برج جنوب شرقي ارگ كريم خان زند و با سخنراني مهندس سيامك بصيري، كارشناس ارشد و مسئول فني سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان فارس، در تاريخ دهم ارديبهشت ماه در سالن دكتر شيرازي دانشكده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان برگزار گرديد.
ايشان صحبت خود را با توضيحاتي پيرامون بافت تاريخي شيراز و ارزشهاي و توسعه تاريخي آن آغاز كردند. در اين بخش، به ارزشهاي تاريخي 32 گذر تاريخي شيراز، تاريخچه ي شكل گيري شيراز از آغاز تا به امروز، محلات شيراز و كيفيت هاي آنان، بناهاي ارزشمند تاريخي شيراز كه تعدادي حدود 2000 بناي تاريخي شناسايي شده اند، اقدامات ميراث فرهنگي و تلاش اين نهاد براي عبور از بحران تخريب در شيراز و نجات بخشي بخش هاي ارزشمند بافت تاريخي شيراز، دخل و تصرفات تحميل شده به بافت تاريخي در ادوار مختلف، اشاره نمودند.
در ادامه مهندس بصيري، ضمن معرفي ارگ كريم خان شيراز توضيحاتي درباره موقيعت قرارگيري، تاريخچه، توضيحات كالبدي و كاركردي گذشته و امروز بنا، ارزشهاي بنا از جنبه هاي مختلف ارائه نمودند و در سپس به نحوه مرمت و استحكام بخشي بنا و به ويژه برج كج جبهه جنوب شرقي پرداختند.
ايشان با بيان اينكه برجهاي ارگ داراي سه طبقه با كاربري هاي مختلف (استراحت سربازان، محل سربازان آماده باش و بالاترين طبقه براي سربازان در حال نگهباني) هستند، ضخامت برج جنوب شرقي را 5/3 متر عنوان كردند و دليل اصلي نشست 30 درجه اي اين برج را بالا بودن زه آب در زير پايه برج دانستند، به طوري كه پس از حفاري مشخص گرديد پايه فنداسيون برج حدود دو متر در آب بوده و تر و خشك شدن هاي متوالي، موجب از بين رفتن شالوده و نشست برج شده است.
ايشان ضمن اشاره به وجود رودخانه خرم رود شيراز در محل فعلي ارگ در زمان كريم خان زند، و تغيير مسير اين رودخانه توسط كريم خان، به اين نكته اشاره نمودند كه احتمال دارد علت بالا بودن آب در اين ناحيه، همين مسأله باشد.
مهندس بصيري پيشنهادات ارائه شده به منظور مرمت اين برج را (بستن و استحكام بخشي برج با كمربند بتني، نگهداري در وضعيت موجود و تثبيت در محل به وسيله ي چاه هاي بتني داراي دستك بتني) عنوان نمودند و ابراز داشتند كه از بين اين پيشنهادات، مورد سوم تصويب گرديده كه در اين اقدام ابتدا براي استحكام بخشي برج، در قسمت خارجي چاه هايي تا عمق 7 متري (يك متر پايين تر از شالوده) حفر مي شود و چهار عدد چاه از بتن ساخته مي شود كه تا زير برج مي آيند و به وسيله دستك هاي بتني به زير برج مي رسند. سر دستك ها نيز با رينگ بتني در زير برج براي استحكام بيشتر به هم وصل مي شود.
ايشان در پايان صحبت هاي خود بيان داشتند كه در حال حاضر سه متر از دستك ها در زير برج قرار دارد و در واقع 3 متر از برج روي دستكها فشار مي آورد تا به آرامش برسد.
در پايان اين نشست و پس از برگزاري جلسه پرسش و پاسخ، با اهداي يكي از آثار صنايع دستي دانشجويان دانشگاه هنر اصفهان، از ايشان تقدير و تشكر به عمل آمد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1398/02/15
تعداد بازدید:
683
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136248089 - 03136249836 - 03136249840 - 03136269972 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal