۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد
انجمن علمي معماري:
برگزاريِ نشست تخصصي « از اصفهان تا خانۀ اصفهان » در دانشگاه هنر اصفهان
برگزاريِ نشست تخصصي « از اصفهان تا خانۀ اصفهان » در دانشگاه هنر اصفهان
نشست تخصصي « از اصفهان تا خانۀ اصفهان » كه از سلسله برنامه هاي « راوي:شهر» مي باشد، به همت انجمن هاي علمي معماري ، شهرسازي و مطالعات معماري ايران و همچنين همكاري معاونت پژوهشي دانشگاه هنر اصفهان و مؤسسۀ رويش مهر روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه سال جاري در دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد .
در اين برنامه كه با حضور چهره هاي نام‌آشنا در حوزه مسكن و شهرسازي ، و همچنين متخصصين حوزه هاي مربوطه و مسئولين شوراهاي ذيربط چون شوراي اسلامي شهر اصفهان و شهرداري برگزار گشت ساعت 16:30 در محل سالن آمفي تئاتر توحيد خانه آغاز شد .
ابتدا دكتر رامين مدني رياست محترم دانشكدۀ معماري و شهرسازي دانشگاه هنر اصفهان به ضرورت پرداختن به موضوع توسعه شهر اشاره نموده و ضمن خير مقدم به اساتيد و دانشجويان علاقمند بيان نمودند كه پرداختن به موضوع شهر از اهميت بسياري براي دانشجويان رشته هاي معماري ، شهرسازي و رشته هاي مربوطه برخوردار است .
دكتر مدني با اشاره به دوره‌هاي مهمي از زندگي خود كه با مهندس درويش همكاري داشتند ، شخصيت ايشان را از نظر حرفه‌اي و اخلاقي آموزنده و حائز اهميّت قلمداد كردند .
بررسيِ «مباني شكل‌گيريِ يك نونه ارزيابيِ پس از بهره‌برداري » در مقوله توسعه ، نقطه اميدي بود كه ايشان در صحبت هايشان بدان اشاره نموده و توضيح دادند كه طرح بحث در اين نوع جلسات بايستي پاسخي باشد براي اين كه در مقولۀ توسعه شهري « چه فكر مي‌كرديم و چه شد » .
پس از صحبت دكتر مدني آرش اخوت از دغدغۀ شكل‌گيري سلسله روايت هاي « راوي:شهر » سخن گفت و به نمونه هايي از كاركرد اين نوع از روايت اشاره نمود .
وي ضمن ابراز خرسندي از برگزاريِ اين جلسه بهانۀ اين نشست را نوعي بزرگداشت نيز براي درويش دانست .
اخوت همچنين آسيب بزرگ اين دست از جلساتي كه مرسوم هستند و از روايت دور ميشوند را « پرداختن به اخوانيات صرف » دانست و بيان نمود كه اهميت اين روايت به اين است كه بيان كتبيِ روايت كافي نيست و بايستي از اشخاص مربوطه داده هاي گفتارمحور ايشان را نيز جمع‌آوري نمود .
قسمت اصليِ اين نشست با تضويق حضار و صحبت هاي مهندس محمود درويش شروع شد .
مهندس درويش در آغاز توضيحي را در باب كار حرفه‌اي و زندگيِ تحصيلي خود در اصفهان، تهران و خارج از كشور و نحوۀ ورود به عرصه‌هاي حرفه‌اي طراحي معماري و مهندسين مشاور «شهرو خانه» ارائه نمودند.

در ادامه داستان و روايت تهيه طرح هاي جامع و خاطراتي كه از ابتداي قرن حاضر براي اصفهان انديشيده شده بود گفته و بحث توسعه اصفهان را در قبل از انقلاب پيش كشيدند .
در اين جلسه همچنين تعداد دو فيلم مصاحبه كه با افراد صاحب نظر و طراحان نقشه هاي جامع و عملياتيِ خانۀ اصفهان تهيه شده بود به نمايش گذاشته شد . اين فيلم ها به همت شركت طرح و معماري و انجمن علمي معماري دانشگاه تهيه و تدوين شده و در اين برنامه به نمايش گذاشته شد .
پس از استراحت زماني با مجري كارشناس به پنل پرسش و پاسخ گذشت كه معماران و شهرسازان و مسئولين شهري به ارائۀ مباحث و دغدغه هاي خود در باب تهيه طرح هاي جامع پرداختند كه تأثير به سزايي در شكل گيريِ بناها و در نهايت زندگي عموم جامعه نقش دارد .
تعدادي از دانشجويان نيز كه تجربۀ زيست در خانه اصفهان قبل و بعد از توسعه هاي اخير داشته اند به بيان خاطرات و معضلات امروز اين قسم از شهر پرداختند .
لازم به ذكر است كه در اين مراسم چهره‌هاي برجسته معماري و شهرسازي چون مهندسين بدري‌زاده،نكويي،ملاذ، محمد عرب ، شماعي زاده و ... حضور داشتند .
همچنين افراد صاحب نظر در امر روايت شهر چون عبدالرحيم اخوت نيز حضور پيداكرده بودند . يكي از قسمت هاي چالش برانگيز اين جلسه نيز گفت و گوي اساتيد حاضر در باب طراحيِ خانه اصفهان و تدوين ظوابط شهري و تصميم‌گيري هاي شورايي بود كه مخالفان و موافقان اظهارات خود را بيان نمودند .
علاقمندان جهت دريافت فيلم جلسات و جزئيات اين برنامه ميتوانند به پست الكترونيكي انجمن علمي معماري دانشگاه هنر اصفهان به نشاني : anjomanm.aui@gmail.com مراجعه و نام ، دانشگاه و رشته ( درصورتي كه دانشگاه هستند) و شماره تلفن خود را ارسال نمايند .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1397/12/20
تعداد بازدید:
201
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136249836 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal