۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد
معاونت پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت:
برگزاري نشست علمي-بين المللي "رويكردهاي نوين تحليل و پايش سازه هاي تاريخي و معاصر در برابر زلزله"
برگزاري نشست علمي-بين المللي "رويكردهاي نوين تحليل و پايش سازه هاي تاريخي و معاصر در برابر زلزله"
نشست علمي-بين المللي با عنوان "رويكردهاي نوين تحليل و پايش سازه هاي تاريخي و معاصر در برابر زلزله" توسط معاون پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان و با مشاركت كميته علمي بين المللي تحليل و مرمت سازه هاي ميراث معمارانه (ISCARSAH) وابسته به ايكوموس جهاني و دانشكده عمران دانشگاه اصفهان برگزار گرديد.
در ابتداي اين نشست دكتر عيسي اسفنجاري، معاون پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت، ضمن خوشامدگويي به حضار و معرفي سخنرانان، با اشاره به برنامه ي اين نشست و هدف از اين گونه برنامه ها به منظور آشنايي دانشجويان و اساتيد، با تجارب جهاني به دست آمده در زمينه رويكردهاي نوين تحليل و پايش سازه هاي تاريخي و معاصر، از پروفسور " Eser Cakti" درخواست كردند تا به عنوان اولين سخنران، سخنراني خود را آغاز نمايند.
در ادامه، پروفسور ايزر، پيرامون "پايش سازه هاي تاريخي و درس هاي آموخته شده" به ايراد سخنراني پرداختند و هم زمان دكتر مهرداد حجازي، عضو هيئت علمي گروه مهندسي عمران دانشگاه اصفهان، صحبت هاي ايشان را به زبان فارسي براي حاضران ترجمه نمودند.
در اين سخنراني كه با بحث كلي پيرامون پايش سازه هاي تاريخي انجام گرفت، ايشان ابتدا پايش را در سه دسته ي پايش در برابر ديناميك، پايش دراز مدت و پايش رفتار ساختمان در برابر زلزله هاي آينده، تقسيم بندي نمودند و سپس بيان داشتند كه در اين عمل پايش، نقاطي در ساختمان هاي تاريخي سنسور ها (حسگر ها) كار گذاشته مي شوند و كار پايش به وسيله ي اين حسگر ها ادامه پيدا مي كند به گونه اي كه اين حسگر ها لرزش ها را همزمان با وقوع آن (Real time) ثبت كرده و داده ها بر روي كامپيوتر فوراً پردازش و بر اساس آن تصميم گيري هاي لازم گرفته مي شود. ايشان بيان كردند كه تاكنون اين كار در ارتباط با ساختمان هاي تاريخي اياصوفيه، مسجد سليمانيه، مسجد سلطان احمد و مسجد مهر و ماه و همچنين دو مناره صورت گرفته و لرزه نگاري آنها به طور مداوم در حال ثبت شدن است. از ديگر اقدامات پايشي صورت گرفته در ارتباط با اين بناها، تهيه ي اسكن سه بعدي به وسيله ليزر اسكن بوده است كه بدين وسيله، مختصات كليه نقاط ساختمان ثبت گرديده و در صورت بروز هرگونه تغيير مي توان اين تغييرات را به صورت دقيق بررسي و اصلاح نمود.
در ادامه اين نشست پروفسور "Erdal Safak"، تحت عنوان "پايش سلامت سازه ها و كاربرد آن در استانبول" به ايراد سخنراني پرداختند.
ايشان در ابتدا ضمن ارائه توضيحاتي پيرامون موسسه زلزله نگاري تركيه، در رابطه با حسگر هاي نصب شده در سواحل مرمره و همچنين حسگرهاي درون تونل وصل كننده قسمت اروپايي و آسيايي تنگه بوسفور صحبت كردند و بيان نمودند كه اين حسگرها اطلاعات لرزه نگاري را ثبت و هر 15 دقيقه رصد خواهند كرد. از آنجا كه سرعت نور بيشتر از سرعت زلزله است اين لرزه نگاري با استفاده از حسگر ها (سنسورها) اين امكان آن را فراهم كرده است كه، بين 5 تا 7 ثانيه پيش از وقوع زلزله، آلارم هاي مربوطه خبر وقوع زلزله را منتقل نمايند و در اين زمان كم، امكان انجام كارهاي مهمي ازجمله قطع اتوماتيك گاز كل استانبول (جهت جلوگيري از آتش سوزي زمان وقوع زلزله) و بسته شدن تونل تنگه بوسفور و... را فراهم مي سازد. در ادامه ايشان با ارائه تصاويري از ساختمان هاي بلند تركيه، در مورد حسگرهايي كه در اين ساختمان ها نصب گرديده، توضيحاتي ارائه نمودند.
در انتها و پس از برگزاري جلسه پرسش و پاسخ، با اهداي هدايايي (آثار دانشجويان دانشگاه هنر اصفهان) از طرف معاونت پژوهشي دانشكده، از سخنرانان تقدير به عمل آمد.
در ادامه سلسله نشست هاي برنامه ريزي شده توسط معاونت پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت، نشست بعدي (سي يكم) در 20 فروردين سال 1398، تحت عنوان "طراحي معماري فضاهاي ميان افزا دربافت هاي تاريخي" با سخنراني دكتر بيگ زاده، برگزار خواهد گرديد.
 
 
 
 
تاریخ:
1397/12/15
تعداد بازدید:
193
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136249836 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal