۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
كارگاه آموزش خط كوفي بنايي توسط دانشكده حفاظت و مرمت برگزار شد
كارگاه آموزش خط كوفي بنايي توسط دانشكده حفاظت و مرمت برگزار شد
مدرس: استاد عبدالله قوچاني
تاريخ برگزاري: 8 آذر 97
محل برگزاري: مسجد جامع اصفهان
برگزار كننده: معاون پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت
به تشخيص گروه هاي آموزشي و معاونت پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت و همچنين با توجه به نياز دانشجويان به آشنايي، خوانش و تحوه ترسيم و تحليل خط كوفي بنايي كه در بيشتر بناهاي تاريخي مهم دوره اسلامي مشاهده مي شود، كارگاه آموزش خط كوفي بنايي با تدريس استاد عبدالله قوچاني و با همكاري پايگاه پژوهشي مسجد جامع اصفهان، در محل مسجد جامع برگزار گرديد.
در بخش اول اين كارگاه مباحث تئوري با استفاده از تصاوير كتيبه بنا ها و آثار ارزشمند نقاط مختلف جغرافياي ايران ارائه گرديد و استاد قوچاني به بيان تاريخچه پيدايش، تحول و معرفي انواع نمونه هاي فارسي و عربي خط كوفي بنايي پرداختند. سپس با نشان دادن تصاويري متعدد از آيات قرآني، احاديث و اشعار در بناهاي تاريخي، نحوه خواندن كتيبه ها و اصول و قواعد آن را براي حاضران تشريح نمودند.
پس از پايان بخش تئوري كارگاه، شركت كنندگان زير نظر استاد قوچاني و با استفاده از كاغذ شطرنجي، به ترسيم كتيبه هاي خط كوفي بناييِ موجود در ايوان هاي مسجد جامع اصفهان پرداختند و استاد قوچاني ضمن راهنمايي و ترسيم عملي اين كتيبه ها، ايرادات و مشكلات دانشجويان را برطرف و اصلاحات لازم را انجام ميدادند.
اين كارگاه با فراخوان قبلي و با سقف حداكثر 35 نفر پيش بيني شده بود كه ظرفيت تعيين شده، به طور كامل ثبت نام و كارگاه برگزار گرديد. در پايان كارگاه نيز، به شركت كنندگان گواهي شركت در كارگاه با امضاء مدرس كارگاه و معاون پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت اعطا گرديد.
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1397/09/13
تعداد بازدید:
276
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136249836 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal