۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
آغاز مطالعات باستان شناسي در حوضه آبريز زاينده رود توسط دانشگاه هنر اصفهان
زاينده‌رود، تنها رودخانه دائمي در فلات مركزي ايران، از هزاران سال پيش تاكنون با تامين آب آشاميدني حوضۀ آبريز گستردۀ اطراف خود، از رشته كوه¬هاي زاگرس تا تالاب گاوخوني، امكان زندگي و استقرار بشر را فراهم كرده است. علي¬رغم وجود اين ظرفيت مطالعاتي گسترده تاكنون تنها مطالعات پراكنده¬اي در اين حوزه صورت گرفته است. مطمئناً با انجام مطالعات منسجم باستان‌شناسي، تاريخي و جغرافيايي در حوزۀ فرهنگي اين بزرگ‌ترين رودخانۀ فلات مركزي ايران، شواهدي ارزشمند و متعدد از دوره‌هاي فرهنگي مختلف آشكار مي¬شود كه دانش ما را نسبت به زيست بشر در مركز فلات ايران افزون خواهد كرد.
گروه باستان¬شناسي دانشگاه هنر اصفهان تصميم دارد تا با استفاده از ظرفيت علمي موجود در اين دانشگاه و به كمك ديگر دانشكده¬هاي اين دانشگاه مطالعات بلند مدتي را در اين حوزۀ فرهنگي انجام دهد. به همين منظور گروه باستان‌شناسي دانشكدۀ حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان مرحله نخست مطالعات خود را در تابستان امسال در بخش پايين دست زاينده¬رود، در منطقه كوير كفرود از زير حوضه مهيار جنوبي، آغاز كرد.
فصل نخست اين مطالعات شامل بررسي منطقه در تيرماه با انجام مطالعات سنجش از دور و پيمايش گام به گام با حضور استادان و دانشجويان گروه باستان¬شناسي بود كه موفق به شناسايي 50 محوطه از دوره‌هاي مختلف پيش از تاريخ تا اسلامي و آثار شاخصي از قبيل مهر، مهره هاي سنگي، آثار مفرغي و تنوع گسترده‌اي از سفال گرديد. در شهريور ماه نيز كاوش باستان‌شناسي در دو محوطه مهم از ميان محوطه¬هاي شناسايي شده، توسط استادان و دانشجويان گروه باستان¬شناسي و باستان¬سنجي، صورت گرفت كه موجب شناسايي بقاياي معماري و آثار ارزشمندي از اين دو محوطۀ استقراري شد.
در حال حاضر گروههاي باستان¬شناسي، باستان¬سنجي، مرمت اشياء و مرمت بنا در حال پژوهش بر روي آثار و اشياء حاصل از اين فعاليت ميداني هستند و اميد مي¬رود كه در آيندۀ نزديك تعدادي پايان¬نامه دانشجويي و طرح پژوهشي حاصل از اين فعاليت ميداني- پژوهشي به تصويب دانشگاه برسد. همچنين تلاش خواهد شد تا با كمك گرفتن از پتانسيل علمي دانشگاه و همكاري گروه موزه-داري، دادههاي حاصل از اين مطالعات و اشياء بعد از مرمت در قالب موزه¬اي دانشگاهي به نمايش درآيند.
با تداوم اين مطالعات در سال¬هاي آينده، دانشگاه هنر اصفهان براي نخستين بار آغازگر و ادامه دهندۀ مطالعاتي چندجانبه در حوضۀ آبريز زاينده¬رود خواهد بود كه همزمان گروه¬هاي مطالعاتي مختلفي در كنار گروه باستان¬شناسي به تداوم و پيشرفت اين مطالعات كمك خواهند كرد. اين مطالعات موجب شكوفايي بيشتر علمي، افزايش مهارت¬هاي عملي و همچنين افزايش روحيۀ پژوهشگري و اميد در بين دانشجويان و شناخت بيشتر از سرزمين و قابليت‌هاي آن خواهد شد.
 
 
 
 
 
تاریخ:
1397/07/24
تعداد بازدید:
623
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136249836 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal