۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
مارتا پيترز
خانه مارتاپيترز يكي از خانه هاي مسكوني ارزشمند مربوط به عصر صفوي است كه در محله تاريخي جلفاي اصفهان و در خيابان حكيم نظامي قرار دارد. خانه مارتا پيترز، معروف به جاني گاني ( پدر خانم مارتا پيترز )، در زمان شاه عباس صفوي ساخته شد. اين خانه به دليل تنوع در طرح و كيفيت ساخت و شيوه تزئينات از ارزش بالايي برخوردار است.
معماري اين خانه علاوه بر قدمت تاريخي، داراي ارزش هاي هنري خاصي نيز هست .اين خانه با دارا بودن حدود 2500 متر مربع مساحت، منطبق با ويژگي هاي معماري اين دورده تاريخي (از جمله حياط شمالي – كوشك – حياط جنوبي ) ساخته شده است.
خانه مارتا پيترز، الگويي متفاوت با خانه هاي هنري عصر خود دارد و به نظر مي رسد طرح كلي اين خانه در ابتدا به صورت يك كوشك و در ميان باغ واقع بوده و در طول زمان دستخوش تغييراتي شده است.
بخش اصلي اين خانه، بنايي مكعب شكل و متعلق به دوره صفويه است و يك تالار چهار صفه در ميانه خود دارد.اين فضا ارتفاعي معادل دو طبقه داشته و در دو سوي شرقي و غربي داراي ايوان هايي بوده است.
سقف اين چهار صفه داراي تزئينات مقرنس و ديوارهاي آن پوشيده از تزئينات گچبري، آينه كاري، طلا كاري و نقاشي هايي از فرشتگان است كه جلوه اي خاص به آن بخشيده اند؛ ورودي خانه نيز در وضعيت فعلي مستقيماً به حياط شمالي وارد مي شود. احتمالاً در اين بخش فضاهاي ديگري نيز وجود داشته كه در تعريض خيابان مجاور اين ضلع بنا از بين رفته اند.
تغييرات مختلف در طول زمان موجب شد تا باغ پيرامون بنا به چند حياط و فضاي باز تبديل شود، به طوري كه امروزه در شمال كوشك اصلي يك حياط و در دو جبهه شمالي و شرقي اين حياط فضاهاي ديگري واقع شده اند.
نام اين خانه از آخرين مالك آن يعني مارتاپيترز گرفته شده است. خانه مارتاپيترز كه در سال 1353 توسط سازمان حفاظت آثار باستاني (وقت) به شماره 990 به ثبت فهرست آثار تاريخي كشور رسيده بود، در سال 1357 به دانشگاه هنر ( فارابي ) تحويل شد و از همان زمان كار مرمت و بازسازي به طور جدي در آن صورت گرفته است.
هم اكنون ساختمان مركزي دانشگاه در اين مكان قرار دارد.
 
تعداد بازدید:
395
تاریخ:
1395/07/06
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136249836 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal