۱۳۹۸ جمعه ۱ شهريور
امور فرهنگي:
آغاز به كار مجدد كانون گردشگري دانشگاه هنر اصفهان
آغاز به كار مجدد كانون گردشگري دانشگاه هنر اصفهان
كانون گردشگري دانشگاه هنراصفهان با همكاري مديريت امور فرهنگي در روز شنبه 8دي ماه 1397 اولين برنامه گردشگري خود را با بازديد از پارك ملي قمشلو و قلعه تاريخي ظل السلطان و با هدف آشنايي با قلعه تاريخي از ديدگاه نوع ساخت و مرمت آن و آشنايي با گردشگري زيست محيطي برگزار كرد . در اين بازديد 40نفر از دانشجويان دختر باحضور اساتيد باتجربه آقاي دكتر ولي بيك و خانم دكتر ترابي حضور داشتند پارك ملي و پناهگاه حيات وحش قمشلو در 45 كيلومتري شمال غرب اصفهان و 5كيلومتري شمال شهر تيران واقع شده است . وسعت پارك ملي قمشلو 29886 هكتار ووسعت پناهگاه حيات وحش 83888هكتار مي باشد . گفته مي شود پارك ملي قمشلو قديمي منطقه حفاظت شده جهان است . 150سال قبل ظل السلطان پسر بزرگ ناصرالدين شاه و حاكم اصفهان ، قمشلورا به عنوان قرق و شكارگاه اختصاصي اعلام كرد و حتي از چراي دام در اين منطقه جلوگيري نمود . در سال 1343 كانون شكار ايران ، اين منطقه را با وسعت 37 هزار هكتار با عنوان منطقه حفاظت شده در نظر گرفت . منطقه قمشلو داراي سه زيستگاه ،كوهستاني و برفگير ، تپه ماهوري و دشتي و استپي است . تا كنون تعداد 37 گونه پستاندار ، 82 گونه پرنده ، 32 خزنده و دو گونه دو زيست در اين منطقه شناسايي و ثبت شده است . شاخص ترين گونه جانوري پارك ملي قمشلو آهو است كه از تراكم جمعيتي مناسبي برخوردار است از ديگر جانواران اين منطقه بز،قوچ،ميش ،پلنگ ،كفتار و تعداد قابل توجهي گرگ خاكستري مي باشد . پوشش گياهي منطقه شامل انواع گياهان بوته ها و درختچه ها است . تا كنون تعداد 344 گونه گياهي متعلق ، 223 جنس و 55 خانواده در منطقه شناسايي و ثبت شده .
قلعه قمشلو مساحتي در حدود 9000هزار متر را به خود اختصاص داده و قدمت ساخت آن به 140الي 160 سال قبل باز مي گردد . اين قلعه به دستور ظل السلطان و به دست مردمان تيران و كرون با خشت و گل ساخته شدو داراي 120فضاي سنتي شامل اتاقها ،تالار ها و صحن ها است . اين قلعه از بخشهاي مختلفي مثل شاه نشين ،مطبخ ،اصطبل ، شربتخانه محل اسكان تفنگچي ها ،حرمسرا ،محل اسكان رعايا و باغبانان در سمت شرقي قلعه تشكيل شده . قلعه داراي4 درب جنوبي –شمالي –غربي و شرقي است كه درب جنوبي مخصوص شاهزاده درب شرقي مربوط به باغ بزرگ ،درب شمال مربوط به رعايا و باغبانان و درب غربي مربوط به سواره نظام و چوپان بوده است .
لازم به ذكر است كانون گردشگري در اين سفر يك روزه دانشجويان را در مسير بازگشت به بازديد از حمام قديمي و آسياب آبي گز و مسجد جامع سين برد و با خاطري خوش به اصفهان بازگشتند .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1397/10/16
تعداد بازدید:
411
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136249836 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal