۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
گزارش امور فرهنگي دانشگاه، در خصوص حاشيه مراسم شب يلدا
گزارش امور فرهنگي دانشگاه، در خصوص حاشيه مراسم شب يلدا
                                                                      بسم الله الرحمن الرحيم
... و (براي رضاي خدا بر رنج تربيت امت) صبر و تحمل پيشه كن و بر آنها غمگين مشو و از مكر و حيله آنان دلتنگ مباش. همانا خدا يار و ياور متقيان و نيكوكاران (عالم) است. (آيات 127 و 128 سوره مباركه نحل)

افتخار خدمت به دانشجويان در ساحت فرهنگ و هنر نعمت بزرگي است كه خدواند منان نصيب ما نموده است. پر واضح است كه عرصه فرهنگ و هنر عرصه‌ اي وسيع و پيچيده است، به پيچيدگي خود انسان كه احوال كنوني عالم آن را پيچيده‌تر نيز كرده است، شكي نيست كه كار و فعاليت در اين عرصه از همه عرصه‌ها سنگين‌تر و سير در اين وادي از تمامي وادي‌ها خطرخيزتر است. بدون شك فراهم آوردن زمينه‌هاي رونق سالم فرهنگي شرط بالا بردن توانايي‌هاي فكري جامعه و ايجاد مصونيت براي نسلي است كه از هر سو در معرض طوفان‌هاي انحراف، تحجر و فساد است. و براي رسيدن به اهداف والاي انقلاب اسلامي و استقرار فرهنگ و هنر متناسب با آن راه درازي در پيش است كه طي آن نيازمند تبيين درست اصول و ارزش‌هاي اسلامي و تشويق دانشجويان به جدي گرفتن امر فرهنگ و هنر و برداشتن سدهاي منفي ذهني از سر راه پرورش بهتر و بيشتر استعدادها و بالاخره همت بلند صاحبان انديشه و رأي است.
امور فرهنگي دانشگاه هنر اصفهان نيز بر همين مبنا، تلاش مي كند كه فعاليت هنري و فرهنگي در دانشگاه را بر بستري از آگاهي و نشاط و اخلاق اسلامي، تسهيل نمايد اما عليرغم همه تلاش ها و تدبيرها، متاسفانه گاه برخي حاشيه ها، بر متن غلبه مي نمايد و خستگي را بر تن دلسوزان عرصه فرهنگ، باقي مي گذارد. برخي حاشيه هاي ايجاد شده در مراسم اخير شب يلدا در يكي از دانشكده هاي دانشگاه نيز - كه به لحاظ زماني كوتاه اما به لحاظ جريان سازي رسانه اي بسيار گسترده بود – از همين سنخ است. دانشگاه در خصوص اين اتفاق ناپسند و دور از شئون دانشگاهي و اسلامي واكنش شديدي دارد. اما متاسفانه نشر وسيع كليپي از اين برنامه در فضاي مجازي كه دقايق پاياني از مراسم را نشان مي دهد، و قضاوت شتابزده پيرامون آن، حركت و رفتار منصفانه اي نبود، و اينكه برخي دلسوزان فرهنگي جامعه، تمام برنامه را با برخي كلي گويي ها متهم ساختند و آن را از قبل برنامه ريزي و تعيين شده برشمردند و به آن برچسب هاي سياسي، ضد فرهنگي و ... زدند دور از حقيقت و انصاف اسلامي بود.
ما نيز چون دلسوزان فرهنگي جامعه عقيده داريم كه محيط مقدس دانشگاه محلي براي اجراي برنامه هاي اصيل فرهنگي است و از همين جهت است كه حجم بالايي از فعاليتهاي فرهنگي دانشگاه هنر اصفهان كه توسط دانشجويان توانمند و علاقه مند در تشكل ها، كانون ها و انجمن هاي علمي اين دانشگاه برگزار مي گردد جزو برنامه هاي والاي ارزشي مي باشد. آيا دلسوزان فرهنگي جامعه برنامه هاي باشكوه هيات حضرت علي اكبر (ع) دانشگاه هنر اصفهان را ديده اند؟ آيا فعاليت هاي ارزشمند بسيج دانشجويي را در همين هفته گذشته فراموش كرده اند؟ آيا نديده اند جامعه اسلامي دانشجويان در مناسبت هاي مختلف با چه پتانسيلي برنامه هاي ارزشي اجرا مي كند؟ آيا برنامه هاي ارزشمند انجمن اسلامي دانشگاه را مشاهده كرده اند؟ آيا مي دانند فعاليت هاي قرآني انجام شده در دانشگاه در چه سطحي است؟ و...
اما بايد حق داد كه گاهي اوقات در اجراي برنامه هاي زنده مواردي پيش مي آيد كه نبايد بيايد. از جمله مورد مذكور كه باعث رنجش خاطر فعالان فرهنگي جامعه گرديد و خاطر ما را نيز آزرد، ما نيز به نوبه خود در امور فرهنگي دانشگاه از اين رخداد شرمنده شديم، و از اين بابت از همه دلسوزان فرهنگي جامعه پوزش مي طلبيم و هرگز آن را تاييد نكرده و نمي كنيم. و قويا تاكيد مي كنيم كه هرگز اجازه برگزاري چنين مراسمي با اين كيفيت در دانشگاه داده نشده است و نخواهد شد. حوزه فرهنگي دانشگاه نيز به نوبه خود پيگير موضوع است و با عواملي كه موجبات رنجش خاطر دلسوزان ارزشي و فرهنگي جامعه را پديد آورده اند برخورد خواهد كرد.

                                    
                                                                                                                                         امور فرهنگي دانشگاه هنر اصفهان
تاریخ:
1395/10/07
تعداد بازدید:
1079
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136249836 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal